How the Aussies fared on Day 11 of the Tokyo Olympics:
Create a free account to read this article
or signup to continue reading
ATHLETICS
Women's 1500m Round 1 - Linden Hall - advanced to semi-finals, Jessica Hull - advanced to semi-finals, Georgia Griffith - eliminated
Women's 200m Round 1 - Riley Day - advanced to semi-finals
Women's Pole Vault Qualifying Round - Nina Kennedy, Elizaveta Parnova - both eliminated
Men's 400m semi-finals - Steve Solomon - eliminated
Women's 200m semi-finals - Riley Day - eliminated
SHOOTING
Men's 25m Rapid Fire Pistol Qualification - Sergei Evglevski - 17th (eliminated)
Men's 50m Rifle 3 Position Qualification - Dane Sampson - 27th (eliminated), Jack Rossiter - 29th (eliminated)
CANOE SPRINT
Men's Kayak Single 1000m - Thomas Green, Jean van der Westhuyzen - both advance to semi-finals
Women's Kayak Double 500m - Jamie Roberts and Jo Brigden-Jones, Aly Bull and Alyce Wood - both advance to semi-finals
HOCKEY
Women's Quarterfinals - Australia lost to India 1-0
SAILING - all sailing postponed to Tuesday due to lack of wind
DIVING
Men's 3m Preliminary - Shixin Li - 27th (eliminated)
CYCLING TRACK
Women's Team Pursuit Qualifying (Ashlee Ankudinoff, Georgia Baker, Annette Edmonson, Alexandra Manly, Maeve Plouffe) - 7th fastest in qualifying, advance to first round v New Zealand
Men's Team Pursuit Qualifying (Leigh Howard, Kelland O'Brien, Luke Plapp, Alexander Porter, Sam Welsford) 5th fastest in qualifying, advance to first round v Switzerland
EQUESTRIAN
Eventing Individual and Team Final: Team - Australia (Andrew Hoy, Shane Rose, Kevin McNabb), Individual - Andrew Hoy - 3rd, Shane Rose -10th, Kevin McNabb - 14th
ARTISTIC SWIMMING
Duet Free Routine Preliminary - Emily Rogers and Amie Thompson - 21st
WEIGHTLIFTING
Women's +87 kg - Charisma Amoe-Tarrant - 6th
WATER POLO
Men's Preliminaries; Group A - Australia bt Kazakhstan 15-7
FOOTBALL
Women's Semifinals - Australia lost to Sweden 1-0
BASKETBALL
Women's Preliminaries Group C - Australia bt Puerto Rico 96-69
Australian Associated Press